Dr. Harrach Balázs (b.o.) ELIXIR Vezető kutató közreműködésével történt vizsgálat eredményei idén júniusban jelentek meg az Infection, genetics and evolution nevű nemzetközi folyóiratban. A cikk további szerzői, Surján András (k.) és Dr. Vidovszky Márton (j.o.) a képen épp mintagyűjtés közben láthatók egy falusi templom tornyában.
Az eurázsiai hód (Castor fiber), amely Magyarországon őshonos, 1865-ben helyi kihalást szenvedett, de sikeresen visszatelepítették az 1980-as évek közepétől 2008-ig. Bár más országokban a visszatelepítés során állategészségügyi szűrőprogramokat végeztek, a magyarországi hód populáció vírusairól eddig kevés információ áll rendelkezésre.
Nemrégiben poliómavírusokat (PyV-ket) azonosítottak különböző rágcsálókban, és most először sikerült kimutatni ezeket a vírusokat a hódokban. A legfrissebb kutatásuk során bemutatják az első teljes genom elemzését az eurázsiai hódokban észlelt PyV-nak. A kutatás során két példány veseszövetéből fedezték fel az új vírust.
A vírus genomja 5244 bázispár hosszú, és négy gént tartalmaz. A kis T-antigén (STAg) és az alternatív nagy T ORF (ALTO) gének közvetlenül össze vannak kapcsolva, és közösen alkotják a középső T-antigént (MTAg). Az VP3 hiányzik a genomból. A nagy T-antigén (LTAg) kódoló szekvenciája több mint 15%-os genetikai eltérést mutat a már ismert PyV-kkel szemben, ami alátámasztja, hogy az új vírus az Alphapolyomavirus genus új fajába tartozik, és javasolt neve Alphapolyomavirus castoris.
A filogenetikai elemzés alapján az LTAg gén mutatta, hogy a hód PyV egy külön kládot alkot a főemlős PyV-kkel az Alphapolyomavirus genuson belül, elkülönülve más rágcsáló PyV-ktől. A VP1 gén filogenetikai vizsgálata azonban azt mutatta, hogy ez a vírus ugyanabban a kládban helyezkedik el, mint a főemlős PyV-k, valamint egyes rágcsáló- és egy myocastor PyV-k, ami a gazda-vírus koevolúciójára utal.
Az eutanizált hódokban észlelt vírus arra utal, hogy a vírus nem okoz betegséget, hanem tartós, tünetmentes fertőzést okoz. A hódok vízi életmódja befolyásolhatja a vírus terjedését, ezért további vizsgálatok szükségesek az eddig felfedezetlen vírusok feltárására a hódokban.
Ez a kutatás kiemeli a bioinformatika fontosságát, hiszen a vírusok genomjának elemzése és filogenetikai vizsgálata révén új fajokat fedezhetünk fel, és megérthetjük azok evolúciós kapcsolatát más fajokkal. Az ilyen elemzések hozzájárulnak a biológiai sokféleség és a fertőző betegségek jobb megértéséhez.